33.045 børn fik hjælp i 2012
I 2012 rådgav BørneTelefonen 33.045 børn og unge, hvilket er det højeste antal rådgivninger nogensinde. Det er en markant stigning fra 2011, hvor tallet lå på 25.155 rådgivninger.
Stigningen i antallet af rådgivninger skyldes, at BørneTelefonen har fået flere frivillige rådgivere, og også åbningstiderne er udvidede. I 2012 blev det nemlig muligt for børn og unge at kontakte BørneTelefonen i weekenden også. BørneTelefonen har nu åbent i hverdagene fra kl. 11-23 og i weekenden fra kl. 11-19.
BørneTelefonens vision for 2015 er at tilbyde rådgivning til børn og unge hver dag i ugen fra kl. 11-23 – året rundt. Man håber derved at kunne hjælpe endnu flere børn og unge hvert år og nå målet for 2015 om 40.000 rådgivninger årligt.
“Vi ved, at behovet er der. Børnene oplever, at det kan være svært at komme igennem, og det er en af årsagerne til, at vi hele tiden arbejder på at udvide både åbningstider, rådgivningskanaler og vores kapacitet. Indtil videre går det helt efter planen,” forklarer leder af BørneTelefonen, Bente Boserup.
Børn og unge kontakter BørneTelefonen med alt lige fra mindre alvorlige problemer som kærestesorger og drillerier i skolen, til mere alvorlige problematikker som vold og omsorgssvigt. Det er en stor hjælp for børnene, at snakke med en voksen om de problemer de går og tumler med.
“Børnene er næsten altid gladere og mere lettede, når de lægger røret på, end da de ringede ind.” fortæller Nina Winsløw Raaschou, en af de 320 frivillige rådgiver på BørneTelefonen.
Takket være de frivillige rådgivere og støtte fra TrygFonden, har børn i Danmark har et sted, hvor de kan få professionel, gratis og anonym hjælp.
Top ti – Det ringede børn og unge til BørneTelefonen om i 2012: