Freja er frivillig på Børnetelefonen og hørt: “det vigtigste i livet er, at vi alle har nogen at tale med, når det føles svært.”

Freja er uddannet skolelærer og har netop søgt ind på en kandidat i pædagogisk psykologi. Hun har været frivillig siden marts 2023, hvor hun har rådgivet på telefon, chat og SMS i både Aarhus, Valby og i natterådgivningen.

Hvorfor har du valgt at være frivillig hjemmerådgiver?

Jeg er frivillig, fordi jeg synes, at noget af det vigtigste i livet er, at vi alle har nogen at tale med, når det føles svært. På BørneTelefonen og HØRT får man mulighed for at skabe et rum til børn og unge, hvor de åbent og ærligt kan fortælle en voksen, hvad der fylder for dem. Nogle føler ikke, at de har andre steder at gå hen og andre, har brug for at snakke med én, som ikke kender dem – og ligegyldigt hvad der ligger bag, er man altid mere end velkommen.

Alle børn og unge fortjener at vide, at de er værdifulde bare ved at være dem, de er. De fortjener at mærke varme, kærlighed og omsorg, og de fortjener at kunne møde verden med tillid og vide, at der altid er hjælp at hente et sted, selvom det kan være svært at få øje på eller måske ikke føles sådan. Jeg er frivillig, fordi netop dét, er den fælles målsætning, hvilket gør mig lige dele stolt og taknemmelig! 

Hvad giver det dig at være frivillig?

At være frivillig giver mig utrolig meget på forskellige punkter. Når jeg er færdig med en vagt, uanset hvordan den er gået, får jeg altid en følelse af, at det har været meningsfuldt. Det i sig selv gør det at være frivillig det hele værd.

Jeg får også altid sådan en varm fornemmelse af, at der er så mange mennesker, som gerne vil hjælpe andre, der har brug for det. At gå rundt med sådan en tillid til og tro på, at vi mennesker vil hinanden det godt, elsker jeg.

Sidst, men bestemt ikke mindst får jeg også mulighed for at møde en masse søde mennesker med forskellige personlige og faglige baggrunde og deltage i et hav af workshops og kurser, som alt sammen gør det utroligt inspirerende at være frivillig. 

“Når jeg er færdig med en vagt, uanset hvordan den er gået, får jeg altid en følelse af, at det har været meningsfuldt. “

Hvad vil du fortælle til andre, der overvejer at blive frivillig?

Det, der gjorde, at jeg blev frivillig var, at en i min omgangskreds anbefalede mig det. For mig betød det meget, at jeg kunne stille vedkommende alle mine spørgsmål og på den måde få indsigt i, hvad det indebar. Jeg kan blive i tvivl om, om jeg var startet eller måske hvornår, hvis ikke jeg kendte en som anbefalede det.

Hvis du læser dette og overvejer at blive frivillig men ikke nødvendigvis lige kender nogen, som er det, vil jeg bare sige, at du kan lade dette være dit tegn til at begynde. At springe ud i det og lade dig forsvinde ind i den mængde af åbne, varme og inspirerede arme, man møder i et fællesskab, som er drevet af frivillighed. Jeg er i hvert fald utrolig taknemmelig for, at jeg fik det anbefalet.

Blond kvinde smiler til kameraet

Mød de frivillige