Mine børns trivsel
Er blevet skilt for 1 1/2 år siden efter 12 års ægteskab. Sammen har vi tre børn på 4, 7,og snart 10 år. Vi har siden skilsmissen haft 7/7 ordning med skiftedag fredag.
Men…. min ex har mødt en kvinde for 4 måneder siden som har 3 børn. Min ex har så meddelt at hun flyttede ind i sidste uge i hans 3. værelses lejlighed. Så de er 8 personer i en 3. værelses lejlighed.
Mine børn er rigtig kede af det i at de skal sove tre børn på hvert værelse og dele værelse med de andre børn. De synes der er meget uro men de har sagt det til ham men at han var ligeglad.
De fortæller mig at de ikke tør sige det til deres far igen for de er bange for han bliver vred. Har prøvet stille og roligt at snakke med ex mand men han mener at det er noget jeg siger og ikke børnene.
Min store dreng ringer til mig hvis han er ked af noget men gør det når han er i skole eller SFO. Jeg har virkelig prøvet at samarbejde med min ex men møder konstant modstand ….
Har i et godt råd??? Hilsen den fortvivlet mor til tre.
Børnene har brug for, at i samarbejder
Kære fortvivlet mor til tre.
Det kan i mange tilfælde være udfordrende for børn, når mor eller far finder en kæreste med børn. I jeres tilfælde er der hele 6 børn, der skal finde ud af at være sammen på ikke så meget plads.
Det betyder, at de alle 6 skal dele værelse med børn, de ikke kender. Og det ved vi fra BørneTelefonen, kan være grænseoverskridende for dem. Det kræver tilvænning og respekt for børnenes grænser og behov. Desuden er der en voksen, de heller ikke kender, som skal være med til at bestemme, hvordan reglerne skal være i hjemmet.
Du skriver, at jeres kommunikation lige nu ikke er den bedste. Og at du har prøvet at samarbejde om børnenes trivsel, men uden held. Der er ingen tvivl om, at børnene har brug for at I kan samarbejde lige nu.
Ud fra det, du fortæller lyder det, som om det hele er gået meget stærkt. Din ex er flyttet sammen med ny kæreste efter kun 4 måneder. Og det kan være, din ex lige nu kan have svært ved at overskue 6 børn og ny kæreste - at han derfor går i forsvarsposition, når du forsøger at få ham i tale.
Var det muligt at du kontaktede hans kæreste for at få en snak om, hvordan I sammen kan finde frem til en ordning, der sikrer, at alle 6 børn kan trives – at de får en god start på en stor familie?
Du skriver ikke noget om, hvilken ordning din ex mands kærestes børn har. Måske der kunne være mulighed for, at børnene ikke kun skal være sammen alle sammen samtidig? Måske din ex har nogle gode venner eller familiemedlemmer, der kunne bane vej til en samtale med jer alle tre? Eller måske I sammen kan kontakte et rådgivningstilbud i jeres kommune, så I kan få hjælp til at tale sammen.
Kunne det tænkes, at din ex er bange for at miste 7/7 ordningen med jeres børn, hvis han en periode går med til lidt færre dage for at kunne give børnene mulighed for at vænne sig til de nye familiemedlemmer?
Når børnene reagerer er det vigtigt at tage det alvorligt. Samtidig er det nok ikke realistisk at finde en bolig, hvor der er plads til, at 6 børn kan have hver deres værelse. Så der skal gennemtænkes løsninger, der alligevel kan tilgodese de behov, de har.
Og det er vigtigt at gennemdrøfte den nye situation, som måske kan betyde, at en ny ordning for børnene er nødvendig. For at der er sket væsentlige forandringer i børnenes liv, er der vist ingen tvivl om.
Det er jo bedst, hvis I kan tale jer frem til en løsning, så myndighederne ikke skal inddrages. For det kan i sidste ende blive nødvendigt, hvis det kommer til at gå ud over børnenes trivsel.
Jeg håber, I finder en løsning til gavn for alle børn og voksne.
De bedste hilsner
SkilsmisseBrevkassen.