Nye kæreste i familien
Hejsa.
Jeg er en 30 årig kvinde der har fundet mig en kæreste med to skønne børn på 12(d)og 15(p).
Jeg er selv fraskilt men har ikke fået børn.
Jeg står i en meget ny situation, og det vigtigste for mig er at gøre det rigtige i forhold til børnene.
Jeg har været sammen med min kæreste i 7 måneder, vi bor pt hjemme ved mig da han er ved at renovere hans hus.
Børnene kommer engang i mellem og sover eller spiser aftensmad osv, vi bor 40 min væk fra deres mor.
Vi skal snart til at flytte ud til ham og hans drøm er at få børnene i en 7 7 ordning, hvilket jeg er helt frisk på.
Mit problem er forældrene, de har meget svært ved at blive enige om ting og specielt økonomisk er de uenige. Jeg syntes det er et farligt område at blande sig i.
Pt har hun børnene fuld tid og får børnepenge af far. Han er bange for at hun ikke vil af med den økonomiske hjælp også beholde børnene på fuldtid.
Jeg bliver virkelig bekymret, for det vejer meget ned på ham og han tror jo at fordi han er far så har han ikke ret til noget.
Jeg vil gerne hjælpe ham, men jeg vil heller ikke træde nogen over tæerne.
Når vi flytter ud til ham kommer vi til at bo 600 meter fra moren.
Svar fra Børns Vilkår
Kære kæreste til to bonusbørn på 12 og 15 år,
Jeg vil gerne starte med at sige, at dit fokus på børene er rigtig godt, og det er virkelig en god start, at du gerne vil gøre det rigtige i forhold til dem og, at du er frisk på, at børnene skal komme mere hos deres far imens du også er der.
Du fortæller, at det er svært for dig, at din kæreste og børnenes mor ikke kan blive enige om økonomi og samværsordning. Det er helt forståeligt at det er område du forsøger at være varsom omkring og det giver god mening, at du lader din kæreste og børnenes mor forholde sig til det selv. Du skriver, at din kærestes drøm er, at få børnene i en 7-7 ordning, men ved du hvad børnene drømmer om? Da børnene er 12 og 15 år, så har de også lov til at blive hørt og måske du skulle være nysgerrig på deres perspektiv, og holde dig lidt mere i baggrunden i forhold til hvad mor og far ønsker.
Du skriver også, at du gerne vil hjælpe din kæreste, men at du ikke har lyst til at træde nogen over tæerne. Det kan måske være en, god idé til en start, at erkende at det kan være svært at leve i en sammenbragt familie og at være bonusforældre kan være en rolle der kræver tid og tilvænning. Der kan være mange hensyn og følelser man skal forholde sig til, som både inkluderer din kæreste, børnenes mor, og vigtigst af alt – børnene. Derfor kan det være en god idé, at du forsøger at være realistisk omkring hvordan I skal være en sammenbragt familie.
Det bedste du kan gøre, er at være så tålmodig som overhovedet muligt. Det at skabe et trygt bånd og en god relation med din kæreste børn, kræver tid og ro. Fokusér på børnene og deres perspektiv, og forsøg så vidt muligt at holde dig udenfor forældrenes uenigheder.
Hvis du har brug for yderligere råd og vejledning er du meget velkommen til at kontakte Børns Vilkårs forældretelefon på 35555557.
De bedste hilsner
SkilsmisseBrevkassen