Logo for Børns Vilkår
  • Find svar
  • Vær med
  • Det gør vi
  • Om os
  • Støt nu
  • Bliv frivillig
  • For virksomheder

Søg

Støt nu
Bliv frivillig
virksomheder

Tilbage

Find svar, anbefalinger og gode råd

  • Til forældre
  • Til fagpersoner
  • Nyheder
  • Publikationer
Far sidder med sin lille dreng på skødet og læser på en laptop med ham.

Tilbage

Vær med i dag

  • Bliv frivillig hos Børns Vilkår
  • Bag for BørneTelefonen
  • Landsindsamlingen
  • Lotteri
  • Støt via testamente
  • Køb årets kunstplakat

Tilbage

Vores arbejde

  • BørneTelefonen
  • HØRT
  • ForældreTelefonen
  • FagTelefonen
  • Bisidning
  • Erstatningsrådgivning
Ensom pige kigger ud af et vindue

Tilbage

Om os

  • Kontakt
  • Presse
  • Fondspartnere
  • Ambassadører
  • Transparens
  • Om Børns Vilkår
  • Skoleprojekter
Paneldebat med deltagere fra Børns Vilkår

Vores 3 årige søns behov for at se sin far

Mit spørgsmål går ud på hvordan vi som forældre, imødekommer vores 3 årige søns behov bedst.

Han bor fast hos mig, og er hos sin far hveranden weekend.

Men i den seneste tid, har han fået lov at komme hos sin far lidt på må og få, da det har været helt tydeligt at han havde brug for sin far. Men det har kun været i weekenderne eller på hverdage hvor han så er blevet hjemme fra børnehave.

Nu mærker jeg så konsekvenserne af at han har været det mere hos far, og kan også mærke at det nu er meget sjovere at være hos far end hos mor, fordi det aldrig er hverdag hos far, men kun sjov og ballade, og hos mor er det så blevet til kun hverdagens stress. Så nu er vi gået tilbage til at det kun er hveranden weekend igen, da far ikke pt har mulighed for at ha ham i hverdagen, grundet lidt ustabile arbejdstider, og han har derfor heller ikke mulighed for at ha ham en-to dage i hverdagene, pga sine arbejdstider.

Mit spørgsmål lyder så på, om det er smartest kun at holde os til hveranden weekend, eller om det er ok, at vi indimellem i hverdagene, tillader at han kommer hjem til far, uden at der er mulighed for at det bliver nogle faste dage?

En 3-årig har brug for faste rammer omkring sin hverdag

Kære mor til 3-årig.

Det er godt at se, at I er opmærksomme på jeres drengs behov for at se sin far.

Samtidig lyder det som om din eksmand har travlt med sit arbejde, og det derfor kan være svært for ham at have tid til mere samvær.

En 3-årig har brug for rimelig faste rammer omkring sin hverdag. Det kan forvirre ham og skabe utryghed, hvis han ikke ved, hvornår han skal se sin far. Det bedste ville være, hvis der var en fast dag udover hver anden weekend, hvor han kunne komme på samvær. På den måde vil jeres dreng blive tryg ved de rammer, der er for samværet.

Hvis det ikke kan lade sig gøre, vil jeg anbefale, at det er jer voksne, der aftaler, hvilken dag, det bliver i den kommende uge. Jeres dreng vil ikke kunne forstå, hvis det nogen gange kan lade sig gøre at være sammen med far, når han beder om det – og andre gange kan det ikke lade sig gøre.  De gange, han får et nej, vil han føle sig afvist. Det vil være for uklare rammer for ham.

Du skriver, at weekenderne er blevet sjov og ballade, mens dagene hos dig er hverdagens stress. Det er ikke helt til at undgå den forskel med den måde, I har skruet samværet sammen på. Men mon I kunne sætte jer ned og lave aftaler om enkelte regler og rammer, som er vigtige og som I gør på den samme måde? Så der kan blive mindre forskel på weekender og hverdage.

Jeg håber, I finder en løsning til gavn for jeres søn.


Mange hilsner
SkilsmisseBrevkassen

 

Del denne side:

Ring på 35 55 55 59
Skriv til bv@bornsvilkar.dk
Skriv til medlem@bornsvilkar.dk

Trekronergade 26
2500 Valby

Carl Blochs Gade 37
8000 Aarhus C

CVR: 10634792
Konto nr.: 7134 1161116
MobilePay-nr.: 50553

  • Send sikkert til Børns Vilkår
  • Presse
  • Ledige stillinger
  • Arv og testamente
  • Lej vores lokaler
  • Bliv institutionsmedlem
  • Whistleblowing
  • Podcasts
  • Ambassadører
BørneTelefonen rådgivning for børn i Danmark
HØRT chatrådgivning for unge
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik